Υποτροφίες

Ακαδημία Αθηνών-Υποτροφία στον κλάδο της Κοινωνιολογίας της Οικογένειας

Ανακοινώνεται η προκήρυξη διαγωνισμού για τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας στον κλάδο της Κοινωνιολογίας της Οικογένειας, σε πτυχιούχους Σχολών/Τμημάτων Κοινωνικών, Πολιτικών και Νομικών Επιστημών (ελληνικών Πανεπιστημίων ή ισοτίμων Πανεπιστημίων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης) για μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα, με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, από τα έσοδα του Κληροδοτήματος Ερασμίας Μυκονίου.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων, συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, λήγει στις 11 Μαΐου 2020.

Ακαδημία Αθηνών-Υποτροφία στον κλάδο των Οικονομικών Επιστημών

Δημοσίευση προκήρυξης διαγωνισμού για τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας στον κλάδο των Οικονομικών Επιστημών, σε πτυχιούχους Σχολών και Τμημάτων Οικονομικών Επιστημών (ελληνικών Πανεπιστημίων ή ισοτίμων Πανεπιστημίων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης), για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα ή το εξωτερικό και κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Harvard των Η.Π.Α. με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, από τα έσοδα του Κληροδοτήματος Αλεξάνδρου Λοβέρδου.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΙΒΛΕΨΗ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η πρόσκληση του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Βερολίνου (Freie Universitat Berlin-FUB), το οποίο από κοινού με το Κρατικό Πανεπιστήμιο της Αγίας Πετρούπολης (St. Petersburg State University-SPbU) διαθέτουν 2 θέσεις για εκπόνηση κοινής (joint) μεταδιδακτορικής έρευνας σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο και σε θεματικές που είτε θεραπεύονται και από τα δύο ιδρύματα είτε αλληλοσυμπληρώνονται μεταξύ τους.

«Πρόγραμμα Οικονομικής Ενίσχυσης Επιμελών φοιτητών/τριών που ανήκουν σε Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες (ΕΚΟ)- ακαδ. έτος 2018/19»

Ανακοινώνεται παρακάτω το Δελτίο Τύπου του Προέδρου του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών αναφορικά με την Πρόσκληση στο πλαίσιο της Πράξης «Πρόγραμμα Οικονομικής Ενίσχυσης Επιμελών φοιτητών/τριών  που ανήκουν σε Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες (ΕΚΟ)- ακαδ. έτος 2018/19», που συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση 2014-2020» καθώς και η σχετική Πρόσκληση

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ECOLE NORMALE SUPERIEURE PARIS

Ανακοίνωση υποτροφιας Ecole Normale Superieure Paris, με 10 θέσεις ανά επιστημονικό πεδίο και με 3ετή υποτροφία, σε φοιτητές/-τριες (2ου έτους σπουδών και άνω), τελειόφοιτους/-ες και πτυχιούχους/-ες πανεπιστημίων εκτός Γαλλίας, ηλικίας έως 26 ετών, για

1. πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών (Μ1 ή Μ2) είτε στο πεδίο των Ανρθωπιστικών Επιστημών είτε στο πεδίο των Θετικών Επιστημών, και παράλληλα
2. απόκητηση πτυχίου της Σχολής.

Πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη συνοπτική περιγραφή και τις αντίστοιχες προκηρύξεις σχετικά με πρόγραμμα υποτροφιών αριστείας της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Ελβετίας, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021, για:

ΙΚΥ_Ανακοινωση πρόσκλησης " Ενίσχυση Μεταδιδακτόρων ερευνητών/τριων-2ος κύκλος, ΕΣΠΑ 2014-2020"

Δείτε παρακάτω το Δελτίο Τύπου για την πρόσκληση

601 θέσεων υποτροφιών για εκπόνηση μεταδιδακτορικής έρευνας στην Ελλάδα,

μέγιστης διάρκειας είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, στο πλαίσιο της Πράξης

«Ενίσχυση Μεταδιδακτόρων ερευνητών/ερευνητριών- Β΄ κύκλος»,

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ CANON ΕΥΡΩΠΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση σχετικά με ένα αριθμό υποτροφιών που χορηγεί ετησίως το Ίδρυμα Canon, σε Ευρωπαίους πολίτες, για την πραγματοποίηση έρευνας σε οποιοδήποτε επιστημονικό πεδίο, σε οποιοδήποτε Ίδρυμα υποδοχής στην Ιαπωνία, με ελάχιστη προϋπόθεση την κατοχή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται κάθε χρόνο έως τις 15 Σεπτεμβρίου.

Σελίδες